Tietojenkäsittelytieteen Seura ry

Väitöskirjapalkittujen töiden aiheet

Väitöskirjapalkinnon ja Cor Baayen -palkinnon saajat

Alla on lueteltu väitöskirjapalkinnon, väitöskirjasta annetun kunniamaininnan ja Cor Baayen -palkinnon saajat sen mukaan, minä vuonna palkinto on heille myönnetty. Väitöskirjapalkintojen kohdalla itse työ on siis valmistunut myöntövuotta edeltävänä kalenterivuonna eli esimerkiksi vuoden 2010 palkinnonsaaja on väitellyt vuonna 2009.

2018 Ilya Nikolaevskiy (Aalto-yliopisto, Tietotekniikan laitos): Scalability and Resiliency of Static Routing; Mirka Saarela (Jyväskylän yliopisto, Informaatioteknologian tiedekunta): Automatic Knowledge Discovery from Sparse and Large-Scale Educational Data. Case Finland (kunniamaininta)  Tiedote

2017 Miika Aittala (Aalto-yliopisto, Tietotekniikan laitos): Computational Methods for Capture and Reproduction of Photorealistic Surface Appearance Tiedote

2016 Teppo Niinimäki (Helsingin yliopisto, Tietojenkäsittelytieteiden laitos): Approximation Strategies for Structure Learning in Bayesian Networks Tiedote

2015 Ville Salo (Turun yliopisto, Matematiikan ja tilastotieteen laitokselle laitos): Subshifts with Simple Cellular Automata Tiedote

2014 Markus Salo (Jyväskylän yliopisto, Tietojenkäsittelytieteiden laitos): Explaining Users’ Critical Incidents of Physical Mobile Interactions. Tiedote

2013 Jouni Sirén (Helsingin yliopisto, Tietojenkäsittelytieteen laitos): Compressed Full-Text Indexes for Highly Repetitive Collections. Tiedote

2012 Satu Jumisko-Pyykkö (Tampereen teknillinen yliopisto, Ohjelmistotekniikan laitos): User-Centered Quality of Experience and Its Evaluation Methods for Mobile Television. Tiedote

2011 Wilhelmiina Hämäläinen (Helsingin yliopisto, Tietojenkäsittelytieteen laitos): Efficient search for statistically significant dependency rules in binary data. Tiedote

2010 Päivi Majaranta (Tampereen yliopisto, tietojenkäsittelytieteiden laitos): Text Entry by Eye Gaze

2009 Väitöskirjapalkinto: Teemu Koponen (Teknillinen korkeakoulu, tietotekniikan laitos; Helsingin tietotekniikan tutkimuslaitos HIIT): A Data-oriented Network Architecture

Cor Baayen -palkinto: Teemu Roos (Helsingin yliopisto, tietojenkäsittelytieteen laitos)

2008 Mika Raento (Helsingin yliopisto, tietojenkäsittelytieteen laitos; Helsingin tietotekniikan tutkimuslaitos HIIT): Exploring privacy for ubiquitous computing: Tools, methods and experiments

2007 Risto Sarvas (Teknillinen korkeakoulu, ohjelmistoliiketoiminnan ja -tuotannon laboratorio; Helsingin tietotekniikan tutkimuslaitos HIIT): Designing user-centric metadata for digital snapshot photography

2006 Taneli Mielikäinen (Helsingin yliopisto, tietojenkäsittelytieteen laitos): Summarization Techniques for Pattern Collections in Data Mining

2005 Markku Turunen (Tampereen yliopisto, TAUCHI-tutkimusyksikkö): Jaspis - A Spoken Dialogue Architecture and Its Applications

2004 Mika Hirvensalo (Turun yliopisto, matematiikan laitos): Studies on Boolean Functions Related to Quantum Computing

2003 Vesa Halava (Turun yliopisto): The Post Correspondence Problem for Marked Morphisms

2002 Mauno Rönkkö (Åbo Akademi): Stepwise Development of Hybrid Systems

2001 Jaakko Hollmén (Teknillinen korkeakoulu): User Profiling and Classification for Fraud Detection in Mobile Communications Networks

2000 Jaana Kekäläinen (Tampereen yliopisto): The Effects of Query Complexity, Expansion and Structure on Retrieval Performance in Probabilistic Text Retrieval

1999 Juha-Pekka Tolvanen (Jyväskylän yliopisto): Incremental Method Engineering with Modeling Tools: Theoretical Principles and Empirical Evidence

1998 Ari Jaaksi (Tampereen teknillinen korkeakoulu): Object-oriented Development of Interactive Systems

1997 Hannu Toivonen (Helsingin yliopisto): Discovery of Frequent Patterns in Large Data Collections

1996 Jukka Heikkilä (Helsingin kauppakorkeakoulu): The Diffusion of a Learning Intensive Technology into Organisations: The Case of Personal Computing

1995 Antero Taivalsaari (Jyväskylän yliopisto): A Critical View of Inheritance and Reusability in Object-oriented Programming

1994 Ilkka Niemelä (Teknillinen korkeakoulu): Autoepistemic Logic as a Unified Basis for Nonmonotonic Reasoning

1993 Pekka Kilpeläinen

1992 Tomi Dahlberg

1991 Jarkko Kari

1990 Airi Salminen ja Olli Yliharja

1989 Antti Valmari

1988 J. T. Bergqvist

1987 Kalervo Järvelin

1986 Heikki Mannila