Tietojenkäsittelytieteen päivät Oulussa 13.-14.6.

Tietojenkäsittelytieteen päivät järjestetään Oulussa, Hotelli Lasaretissa 13.-14.6.2023 teemalla Yhteentoimiva digitaalinen teknologia ja yhteiskunta. Vuosi on seuran 40. juhlavuosi, jonka yhteydessä kokoonnumme juhlaillallisille. Seuran perustajajäsen, akatemiaprofessori Esko Ukkonen käy läpi seuran toimintaa aiheella: ”Neljäkymmentä vuotta tietojenkäsittelytieteitä – edistystä, vaikutuksia ja uhkia”.

Muita avainesitelmiä ovat tutkimusjohtaja Susanna Pirttikankaan ”Tuki- ja tekoäly tulevaisuuden järjestelmissä”, sekä professori Markku Oivon ”Ohjelmistotrendit ja tekoäly mullistavat kaiken liiketoiminnan.” Mukana on myös ajankohtaisia teollisuuden ja yrityselämän puheenvuoroja – autojen ohjelmistokehityksen tulevaisuudesta (Elektrobit), tekoälystä soveltajayrityksen tietojärjestelmien näkökulmasta (Antell), sekä data-analytiikan tuomisesta käytännön opetukseen (SAS). Ohjelmistotekniikan professorit kokoontuvat päivien yhteydessä, samoin tietojärjestelmätieteen sekä opetuksen SIG:it ja väitöskirjatutkijoiden verkosto. Saamme myös läpileikkauksen Suomessa meneillään olevaan alan tutkimukseen, vuotuisessa symposiumissa esitetään 14 ajankohtaista vertaisarvioitua tutkimusta. Tilaisuudessa julkistetaan vuoden väitöskirja ja gradupalkintojen voittajat, sekä vuoden tietojärjestelmätieteilijä. (Ks. tarkempi ohjelma ja aiheet päivien sivustolta).

Ilmoittaudu mukaan 4.6. mennessä! Hinta senioreilta 170€ ja väitöskirjatutkijoilta/opiskelijoilta/eläkeläisjäseniltä 90€ sisältäen kaksi lounasta, kahvitarjoilut, sekä 40-vuotisjuhlaillallisen 13.6.

Tapahtuman sivusto ja ohjelma:
https://tkts.fi/tietojenkasittelytieteen-paivat-2/tktp-2023/
https://tkts.fi/tietojenkasittelytieteen-paivat-2/tktp-2023-en/
Ilmoittautumissivu: https://registration.contio.fi/konffa/Registration/Login?id=1021-T_1021-42

(Huom! Välittömästi TKT-päivien jälkeen 14.6. alkaa kansainvälinen EASE – Evaluation and Assessment in Software Engineering – konferenssi samassa paikassa. Mikäli osallistutte molempiin, voitte saada kokonaishinnasta alennusta ilmoittautumissivustolla koodilla ’300TKT’).

Tervetuloa kesäiseen ja valoisaan Ouluun!